BIOGRAFIE

Lešek Semelka

Zpěvák, skladatel a hráč na klávesové nástroje.

V mládí se učil hrát na klavír a na violoncello. Nicméně jeho dráha v oblasti popmusic byla odstartována až v roce 1968 kdy se stal členem hudební skupiny Cardinals. V roce 1970 vystřídal Vladimíra Mišíka v kapele Blue Effect. Zde působil až do roku 1975 a nahrál s Blue Effectem resp. Modrým efektem dvě pozoruhodná alba Nová syntéza a Nová syntéza II., na kterých kapela vystupovala společně s velkým jazzovým big-bandem
Československého rozhlasu (JOČR).

V roce 1975 založil vlastní jazz-rockové uskupení Bohemia. Odtud se ale v roce 1978 zase do Modrého efektu vrátil zpět a vydržel zde až do roku 1981, kdy po neshodách s Radimem Hladíkem odešel podruhé. Prakticky souběžně s tím se od počátku 70. let pokoušel prorazit i jako zpěvák v tzv. hlavním písničkovém proudu, měl pro to i jisté předpoklady, neboť disponoval a až doposud disponuje zajímavě chraplavým a příjemně zastřeným hlasem, který ne každému vyhovuje.

V roce 1979 oceněn zlatou Bratislavskou Lýrou za píseň Šaty z šátků, o tři roky později Bronzovou Lýrou za píseň Jména.

V roce 1981 založil další vlastní hudební uskupení S.L.S.(Společnost Leška Semelky), se kterým natočil jednu gramofonovou LP desku, v roce 1985 se skupina rozpadla. Poté už následoval definitivní příklon k hlavnímu proudu populární hudby, vystupoval pak společně se zpěvačkou Marcelou Březinovou.

V listopadu 1989 se výrazně angažoval v řadách Občanského fóra. Na počátku 90. let natočil vlastní album Můj věk, zahrál si i ve dvou muzikálech Michala Davida Kleopatra a Tři mušketýři. Naposledy se jako host překvapivě objevil na desce Gorila vs. Architekt (2008) rappera Vladimira 518, člena legendárních PSH a mimo jiné autora mnohých komiksů a ilustrací.

Od roku 2009 je členem souboru RockOpera - účinkuje v představeních Oidipus Tyranus Rock Opera a Antigona Rock Opera v roli věštce Teirésia.

Spolupracuje výhradně s předním českým textařem Pavlem Vrbou.

Diskografie:

Blue Effect - Nová Syntéza 1
Blue Effect - Nová Syntéza 2
Blue Effect - Svět hledačů
Blue Effect - Třiatřicet
Bohemia - Zrnko písku
S.L.S. - S.L.S.

Mimo to i autor pro ostatní interprety: K. Gott, M. Rottrová, Věra Špinarová, Marcela Březinová, Bára Basiková a další.

V roce 2010 obnovil skupinu S.L.S.
Powered by Panavis & QC | Designed by WebSnadno©2024 Lešek Semelka a S.L.S.